Ve společnosti je stále zažité, že logopedie řeší především nápravu špatné výslovnosti jednotlivých hlásek. U nás na klinice však děláme logopedii trochu jinak.
Zaměřujeme se na komunikaci komplexně. Neupravujeme pouze formální stránku řeči, ale jdeme do hloubky. Rozvíjíme všechny roviny jazyka – slovní zásobu, gramatiku, užívání komunikace v běžných denních aktivitách, a nakonec i artikulaci, tedy výslovnost.
Během většiny terapií se zaměřujeme na orofaciální stimulaci, na cvičení síly čelisti, rtů a jazyka a práci s výdechovým proudem. Procvičujeme ale také zrakové a sluchové vnímání.
U pacientů s neurologickým postižením se často věnujeme samotnému příjmu tekutin a potravy, čímž významně ovlivňujeme kvalitu jejich života.
Logopedická terapie se vždy přizpůsobuje individuálním potřebám jedince a je vhodná pro pacienty s touto diagnózou:
- opožděný vývoj řeči
- dyslalie
- vývojová dysfázie
- dyspraxie, apraxie
- mutismus
- balbuties
- rinolalie
- palatolalie
- dysfonie
- symptomatické poruchy řeči při: sluchovém, zrakovém, tělesném, mentálním či kombinovaném postižení nebo při poruchách autistického spektra
- získané neurogenní poruchy komunikace: afázie, alexie, agrafie, apraxie, dysfagie, získaná dysartrie, kognitivně komunikační poruchy
- poruchy senzitivity